- ŠTA JE AMH?
Anti Mullerov hormon (AMH) je hormon koji proizvode jajnici, odn. primarni folikuli u jajnicima (male nakupine ćelija koje okružuju nezrelu jajnu ćeliju). Nivo AMH daje nam informaciju ovarijalne rezerve (npr. koliko jajnih ćelija je raspoloživo), u odnosu na druge žene sličnih godina.
- ZAŠTO JE VAŽAN AMH?
Za razliku od muškaraca koji konstantno proizvode spermatozoide, žene su rođene sa cjeloživotnom zalihom jajnih ćelija. Jako je važno znati ovarijalnu rezervu, posebno, ukoliko planirate bebu. Također, važno je znati da nivo AMH ne predviđa šanse za prirodno začeće.
- ŠTA JE AMH TEST?
To je hormonalni test koji procjenjuje broj janih ćelija, odn. folikula u jajnicima žene. Ovaj podatak daje specijalisti ginekologu ideju o tome koliko su jajnici u mogućnosti dati jajnih ćelija, koliko je pogodan određeni IVF postupak, te kako bi ovi postupci bili uspješni.
- KO BI TREBAO URADITI AMH TEST?
Žene koje planiraju IVF ili bilo koji postupak liječenja neplodnosti, rade ovaj test, sa nizom ostalih parametara kao što su ultrazvučni procjena antralnih folikula. Kreira nam mogućnost da prilagodimo način vantjelesne oplodnje za svakog pacijenta, a s cijlem što boljeg ishoda.
- KOJI FAKTORI PRIDONOSE NISKIM VRIJEDNOSTIMA AMH?
Godine pacijentica utiču na nivo AMH. Mada i svaka žena posjeduje različit broj antralnih folikula. Ovarijalna rezerva se dramatično smanjuje tokom vremena. Broj im se postepeno smanjuje do 30 godine, nakon čega ubrza smanjivanje, te još brže nakon 35 godine. Postoje neke određene okolnosti u kojima je nivo AMH netačan, gdje pacijentica koristi pilule ili ima neku disfunkciju hipotalamusa.
- KAKO SE MJERE REZULTATI AMH TESTA?
AMH test ne mjeri kvalitet, već kvantitet jajnih ćelija, te može biti indikator očekivanog broja jajnih ćelija u postupcima vantjelesne oplodnje. Jako je važno interpretirati vrijednosti AMH zajedno sa ostalim faktorima koji utiču na plodnost.
- KOJE SU ZDRAVE VRIJEDNOSTI AMH?
AMH vrijednosti mogu varirati u populaciji neplodnih žena. Nivo AMH treba se interpretirati u kontekstu sa planom pacijentice vezanim za plodnost. Nizak AMH ne bi se trebao smatrati prevelikom brigom, te nije povezan sa šansom za začeće. Ako žena ima mnogo faktora koji utiču na njenu plodnost, nizak AMH može uticati na odluku da li je ona dobar kandidat za preventivne strategije, npr. zamrzavanje jajnih ćelija.
- ŠTA ŽENA MOŽE URADITI U SLUČAJU NISKOG AMH?
Ne postoji terapija koja bi povećala broj jajnih ćelija koje se proizvode u jajnicima. Jedino što se može uraditi je da se proaktivno djeluje. Ako pacijentica dođe sa niskim AMH, te prezentira svoj problem neplodnosti, što prije se moraju poduzeti određene mjere. Zamrzavanje embriona joj se preporučuje, ako planira imati više djece.
- KAKO SE MOŽE PROCIJENTI KVALITET JAJNIH ĆELIJA?
Godine žene su najbolji indikator procjene jajnih ćelija. Životni stil, npr. pretilost, pušenje, izlaganje okolinskom toksinima, mođe uticati na kvalitet jajnih ćelija. Tokom vremena, jajne ćelije postaju podložnije različitim genetskim promjenama.
- KAKO URADITI AMH TEST?
Bilo koja žena koja želi znati više o svojoj plodnosti, trebala bi poslušati savjet svog specijaliste. Važno je zapamtiti da AMH sam po sebi, ne predviđa mogućnost začeća. Rezultati se interpretiraju u kontekstu svake individue, ostalih parametara plodnosti, a koje su rezultat procjene od strane specijaliste koji se bavi naplodnošću.
One Response
Pozdrav imam 26 godina Amh mi je 12.30 dali je to smanjena vrijednost za moje godine