Jedina ovlaštena laboratorija za PCR Covid testiranje u TK!

Od sada, pored serološkog testa iz krvi čija je cijena 40KM (kvalitativni) i 45KM(kvantitativni), možete uraditi i PCR test u Plavoj poliklinici po cijeni od 100 KM za rezultate isti dan, te 90 KM ukoliko rezultate želite dobiti sutradan!

Za hitne nalaze isti dan, cijena PCR testa je 160KM.

Testiranje je moguće obaviti u našoj laboratoriji na tri lokacije u Tuzli (Plava Poliklinika Simin Han, Plava Lab Slatina i Plava bolnica Centar u centru grada), u posebno odvojenim prostorijama, uz educirano osoblje i maksimalnu bezbijednost. Nije potrebno zakazivanje termina.

NAPOMENA:  ukoliko se testirate zbog potrebe putovanja u inostranstvo, dužni ste provjeriti zvanične informacije o ulasku i boravku u državi u kojoj putujete (najbolje na web stranici ambasade), iz razloga što se negdje priznaju serološki, a negdje PCR testovi.

Šta trebate znati o PCR testu?

PCR testom otkriva se prisutnost virusa COVID-19 u organizmu, uzimanjem brisa iz nosa i sluznice ždrijela.
Međutim, potrebno je naglasiti da je PCR test validan samo ukoliko se radi u prvih pet dana bolesti kada je virus u gornjim dijelovima respiratornog trakta.

Kasnije se virus spušta u pluća i može se desiti da nakon tih pet dana, dakle u kasnijim fazama bolesti, rezultat testa bude negativan.  Zbog toga je za otklanjanje sumnje na infekciju COVID-19, najbolje dodatno uraditi i serološki test na antitijela, koja se stvaraju tek 10 do 15 dana od početka bolesti.

Serološki test radi se iz krvi, i pogodan je za otkrivanje i bolesnih i izliječenih osoba, sa  posebnim naglaskom na asimptomatskim slučajevima (osobe koje su zarazne a nemaju simptome bolesti).  Ukoliko je serološki test negativan ne isključuje se da infekcija postoji u ranoj fazi, što se utvrđuje jedino PCR testom.

PCR test i dalje je jedini dijagnostički (potvrdni) test za Covid-19.

U našoj ustanovi možete uraditi obje vrste testiranja, u posebno odvojenim prostorijama, uz educirano osoblje i maksimalnu bezbijednost. Nalazi se izdaju na bosanskom, njemačkom i engleskom jeziku, prema potrebi pacijenta.

Napominjemo da nije potrebno prethodno zakazivanje termina.

Ako imate dodatnih upita o testiranju, možete nas kontaktirati na broj 061 600 607 ili putem FB stranice.