Od trenutka, kada se konstatuje trudnoća, kod budućih majki naviru pitanja, jedno za drugim, ali i dileme. Zbunjene stanjem u koje su dospjele pitaju se kako, zašto, kada, da li nešto mogu…, koliko je nešto rizično?!
Kako je trudnoća u suštini „ drugo stanje“, novim burnim promjenama i cijeli organizam nastoji se prilagoditi i fizičiki i psihički.Da bi žena rasterećena ušla u taj period svog života, neophodno je da se na neki način pripremi.
Svi smo svjesni da danas ubrzani tempo života zahtijeva preciznije planiranje porodice. I pored toga što su socijalni i ekononomski uslovi, možda i najznačajniji kod odluka ove vrste, za samu ženu, najvažnijje je da se fizički i psihički pripremi za trudnoću.
Prvi korak ka uspješnoj trudnoći je usvajanje zdravih navika, odnosno prestanak sa lošim stilom života (pušenje, alkohol, nezdrava ishrana…). Istovremeno se savjetuje uzimanje folne kiseline, koja je bitna za pravilan razvoj centralnog nervnog sistema bebe, kao i obavezna posjeta ginekologu. Rutinskim ultrazvučnim pregledom ustanoviće se stanje jajnika i materice, i utvrditi da li ima mioma ili cista koje bi komplikovale nastanak i održavanje trudnoće. Potrebno je uraditi i kolposkopski pregled grlića materice i briseve na hlamidiju, mikoplazmu i ureaplazmu.
Ove preglede je važno uraditi prije trudnoće, jer se infekcije izazvane mikroorganizmima liječe antibioticima, koji nisu preporučljivi za trudnice. Važno je liječenje završiti prije trudnoće, kako ne bi dolazilo do infekcija i pobačaja.
Psihička priprema je takođe veoma bitna. Trudnoća je uvijek pokazatelj zdravlja žene.
Promjene koje se dešavaju u organizmu nisu uvijek prijatne, ali su neophodne da biste trudnoću iznijeli do kraja. Zato ih treba prihvatati sa strpljenjem i razumijevanjem.
Danas se žene u sve kasnijoj dobi odlučuju za prvu trudnoću. Biološki sat jeste pomjeren, pa se starijom prvorotkom smatra žena starija od 37 godina. Međutim, mlađe trudnice lakše iznose trudnoću, imaju manje komplikacija i rađaju zdraviju djecu. Prema tome, u vašim planovima uzmite i ove podatke u obzir. Isplanirajte trudnoću, pripremite se za nju i uživajte u njoj. Podsjetićemo vas ovdje, kako postoje i rizične trudnoće, te da morate razmišljati i o pomenutim rizicima koje trudnoća nosi, što takođe traži jednu posebnu izdržljivost, a na šta morate biti spremni.
Jedan od egzaktnih podataka, govori , da oko 20 % svih trudnoća spada u rizične. Kod budućih mama kod kojih se javljaju određene komplikacije postoji mogućnost da usljed pogoršavanja zdravstvenog stanja, mogu ugroziti i svoj i život bebe. Potencijalnu opasnost za krajnji ishod trudnoće mogu predstavljati neki podaci o zdravstvenom stanju mame prije začeća.
Najčešće se u praksi srećemo sa povišenim krvnim pritiskom, anemijom i takozvanim gestacijskim dijabetesom, koji izaziva veliki porast težine. Dešava se i da problemi nastaju zbog nisko usađene posteljice, ali najveći problem u suštini je prijeteći prijevremeni porođaj.
Potrebne pripreme za trudnoću, zdravstvene i socijalne, teško je uvijek uskladiti i tempirati, ali je najvažnije od svega da ste donijeli odluku i da imate želju da postanete majka. Ukoliko je to riješeno, sve ostalo je, iako u pisanoj formi izgleda složeno, mnogo lakše.