Helicobacter pylori (H. pylori) je bakterija koja se nastanjuje u sluznici gastrointestinalnog trakta to jest želuca. U preko 90% slučajeva uzročnik je nastanka čira na dvanaestopalačnom crijevu i na želucu.
Dijagnostički postupci za otkrivanje Helicobacter pylori-infekcije svrstani su u dvije skupine:
- invazivni (pregled sa sondom) – endoskopski pregled uz ciljano uzimanje uzoraka (biopsija – brzi test ureaze, histologija ili kultura),
- neinvazivni (pregled bez sonde) – metode koje otkrivaju prisutnost Helicobacter pylori-a.
- Urea izdisajni test – dokazivanje aktivnosti bakterije urea-izdisajnim testom, (to je brzi, neinvazivni način detekcije prisustva aktivne infekcije, a primjenjuje se i kod pacijenata koji su bili na terapiji u cilju provjere njene uspješnosti, a zbog jednostavnost izvođenja koristi se i kod djece)
- pregled krvi – Ovaj test se izvodi iz uzorka krvi pacijenta, a utvrđuje se prisustvo antitijela na pylori koja predstavljaju imuni odgovor organizma na prisustvo bakterije. Ograničenje ovih testova je što ne mogu sa sigurnošću razlikovati akutnu infekciju od ranije izloženosti bakteriji jer se antitijela mogu sedmicama pa čak i godinama zadržavati u cirkulaciji
- pregled stolice – antigena u stolici bolesnika. Prisustvo Pylori može se utvrditi brzim, visoko senzitivnim i neinvazivnim testom za kvalitativnu detekciju antigena ove bakterije u uzorku stolice. Ovom metodom mozemo pouzdano utvrditi učinkovitost terapije.