fbpx

Denzitometrija

Denzitometrija

Denzitometrija

Denzitometrija

Denzitometrija

Denzitometrija

Denzitometrija

Denzitometrija

Denzitometrija

Denzitometrija

Denzitometrija

Denzitometrija

Denzitometrija

Kada se radi denzitometrija?

DENZITOMETRIJA je potpuno neinvazivna i bezbolna metoda. Traje 10 minuta sa minimalnom dozom ozračenosti. Snima se koštana gustina kičme i kuka.

Na osnovu tog nalaza i čitavog niza anamnestičkih i kliničkih podataka određuje se da li pacijent ima ili nema osteoporozu. Također, pored denzitometrije potrebno je uraditi set laboratorijskih analiza, prije svega kalcijumski status u krvi i u urinu i neke hormonske analize.Postoje i markeri koštanog metabolizma, koji takođe pomažu u procjeni aktivnosti bolesti. 

Ove pretrage rade se samo kad postoji indikacija. Ukoliko je nalaz denzitometrije u fiziološkim granicama, ponavlja se u prvih 10 godina poslije menopauze na svake dvije godine, jer ubrzani koštani gubitak poslije menopauze traje od pet do osam godina. Pacijenti kojima se propiše terapija trebalo bi ovo snimanje da rade jednom godišnje. 

OSTEOPOROZA je asimptomatska bolest. Prvi simptom je prijelom i zato se savjetuje ženama koje su u rizičnim grupama da posle 50. godine, odnosno nakon ulaska u menopauzu, urade denzitometriju. U rizičnim grupama su žene koje su: krhke, mršave, sitnije osteomuskularne građe (nizak bodimas indeks), pušači, žene koje nisu rađale, kada u porodičnoj anamnezi imaju osteoporozu, koje su ranije imale prelome, piju alkohol, koriste određene lijekove (kortikosteroidi, antiepileptici).Tu spada i čitav niz oboljenja u okviru kojih se javlja osteoporoza, najčešće bolesti štitne i nadbubrežne žlijezde, dijabetes, reumatoidni artritis.

Kod nas uz uputnicu preko ZZO TK možete uraditi denzitometriju.

Zahvaljujući najsavremenijoj tehnologiji, naš najnoviji denzitometar Dexxum T omogućava preciznije mjerenje i brže dobivanje rezultata. Time dobijate pristup najnaprednijoj dijagnostici, koja će Vam pomoći u otkrivanju i liječenju koštanih problema u ranijim fazama, prije nego što se simptomi pogoršaju. To također znači da ćete moći dobiti individualiziran tretman i preporuke koje su prilagođene Vašem zdravstvenom stanju.

Indikacije za denzintometriju:

  • žene u postmenopauzi koje ne uzimaju estrogen,
  • žene starije od 65 godina i muškarci stariji od 70 godina,
  • pušenje,
  • porodična istorija prijeloma kuka,
  • dugotrajno korištenje steroida ili nekih drugih lijekova,
  • određene bolesti, uključujući reumatoidni artritis, dijabetes melitus tip 1, bolest jetre, bolest bubrega, hipertireozu ili hiperparatireozu,
  • pretjerana konzumacija alkohola,
  • nizak ITM, odnosno BMI (indeks tjelesne mase)

 

Uputstvo za obavljanje denzitometrije preko ZZO TK:

👉 Prije svega potreban Vam je specijalistički nalaz u kojem je uvtrđena potreba za obavljanje denzitometrije izdat od strane specijaliste sa kliničkog centra JZU UKC Tuzla
👉 Uputnica u printanoj formi izdata od strane izabranog doktora medicine bilo da je to JZU Dom zdravlja ili Privatna ordinacija porodične medicine
👉Potpisana saglasnost zavoda
 

📞Više informacija možete dobiti pozivom na broj 035 393 111

Facebook
Twitter
Email
LinkedIn

3 Responses

  1. The subsequent time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my option to read, but I really thought youd have something fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about something that you possibly can fix in the event you werent too busy in search of attention.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Želite zakazati termin?

Kontaktirajte nas pozivom na broj 035 393 111