Ginekologija Plave bolnice Centar osmišljena je kao moderni dijagnostičko-terapeutski odjel, primarno usmjeren na zaštitu zdravlja i liječenje žena svih generacija, od reproduktivnog doba do menopauze i postmenopauze. Potičemo beskompromisnu bliskost sa ginekologom, jer su nam diskrecija i povjerenje imperativ.Opremljeni smo najsavremenijom medicinskom opremom i prilagođavamo se uvijek novim potrebama, što nam uzajamno pruža velike mogućnosti. Nastojimo održavati kvalitet, obogatiti usluge i znanja iz ginekologije, a isključivi kriterij je: najbolje za pacijente.Neka nova nadahnuća dobijamo u hodu, a efikasnost našeg rada ogleda se u povjerenju koje nam ukazujete.
Dr. Dženita Kurtćehajić, spec. ginekologije i akušerstva
Opšta ginekologija
Trudnoća
Ostale usluge
Najčešća pitanja
Pregled u Plavoj Poliklinici traje u prosjeku 1h, (nekada i kraće a nekada i duže- individualno)
Pregled podrazumjeva:
- 2D prikaz (ultrazvučna tomografija, puno jasniji anatomski prikaz, kao „CT scan bez zračenja“)
- 3D prikaz (zamrznuta slika u boji)
- 4D prikaz (real time- sve ono što plod čini u stvarnom vremenu: smije se, ruga se, stavlja prstiće u usta…)
- Color doppler pretragu (ako je starost trudnoće 24 nedelje i više)
- Pisanje i izdavanje ultrazvučnog nalaza sa dokaznom dokumetacijom u vidu crno- bijelih slika , fotografije u boji i DVD snimku nerođenog djeteta
Upotreba 4D ultrazvuka odobrena je i od najstrožije komisije za lijekove i postupke u medicini (američke FDA) koja nije zabilježila nikakvu štetnost njegovom primjenom.
FDA je ograničila snagu 4D ultrazvučnih sondi na 94 mW/cm2. Zapaža se da plodovi pokazuju veći stepen aktivnosti za vrijeme 4D pregleda u odnosu na 2D ultrazvučne preglede.
Pregled se moze obavljati od 6 nedjelje trudnoće (i ranije) do 36 nedjelje trudnoće, s tim da postoje i kriteriji koje trudnice trebaju ispuniti a oni su individualni.
U određenim slučajevima, zbog manje količine plodove vode, položaja ploda ili debljine trbušne stijenke (gojaznosti), 4D pregled može biti otežan te postoji mogućnost ponavljanja pregleda (to ne znači ponovno plaćanje , već samo još jedan dolazak).
Sve slike spremaju se u memoriju uređaja te se naknadno mogu kompjuterski obrađivati i poslužiti za detaljniju analizu i mjerenja, s ciljem što tačnije dijagnostike.
Mjerenje nuhalnog nabora jedna je od najvažnijih pretraga koja se obavlja u ranoj trudnoći. Provodi se ultrazvukom u prvom trimestru trudnoće kako bi se otklonile sumnje na moguće genetske anomalije kod djeteta.
Nuhalni nabor predstavlja ultrazvučno vidljivo nuhalno prosvjetljenje odnosno nakupljenu tekućinu u potkožnom tkivu vrata fetusa i predstavlja osnovu za kombinirani probir koji se radi između 11. – 14. nedjelje trudnoće, najbolje u 13. toj nedjelji trudnoće.
U slučaju da je NN veći od 3 mm preporučuje se neki od NIPT testova ili Amniocenteza te organ screening oko 19. nedjelje trudnoće. Kod povećanog NN treba razriješiti da li dijete ima normalan broj hromosoma ( tj. isključiti hromosomske abnormalnosti ) i uraditi organ screening te isključiti srčanu manu .
Naglašavamo da povećan nuhalni nabor ne znači odmah da dijete ima navedene dijagnoze, samo ih treba isključiti dodatnim testovima i pregledima.